BioFach 2023 – sprawozdanie

BioFach 2023 – sprawozdanie

Wizyta na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej BioFach 2023 w Norymberdze w dniach 14-18 luty.

W tym roku 46 osobowa grupa rolników ekologicznych zrzeszonych w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych EKOŁAN uczestniczyła w Targach Bio Fach, które są wiodącymi na świecie Targami żywności ekologicznej.

Targi Bio Fach to doskonała okazja by spotkać się z producentami z rynku ekologicznego
i zainspirować się nowymi trendami. To jest również miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi pasjami do żywności ekologicznej. Tegoroczne Targi przyciągnęły prawie 36 000 branżowych gości ze 135 krajów. Głównym miejscem spotkania oraz degustacji potraw ekologicznych grupy EKOŁAN było stoisko POLSKIE, które zostało przygotowane przez Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA.

Tegoroczna wizyta na BioFach powiązana była z wizytami w niemieckich gospodarstwach ekologicznych. Wśród odwiedzanych było gospodarstwo ekologiczne
 w Brodowinie, w Brandenburgii. To największe gospodarstwo ekologiczne w Niemczech pod nazwą „Oekodorf Brodowin”, prowadzone według standardów Demeter. Gospodarstwo ma formę Spółki Komandytowej. Założyło ją ok 80 rolników z obszaru byłego DDR, zaraz po upadku muru berlińskiego. Brodowin to pierwotnie 1200 hektarów upraw ekologicznych, powiększonych w latach 2020/2022 o kolejne 1000 hektarów. Gospodarstwo zaopatruje sklepy, hurtownie oraz tysiące klientów indywidualnych. Posiada około 2500 klientów na terenie Berlina którzy zaopatrywani są bezpośrednio poprzez system tzw. zielonych skrzynek (ekologiczne produkty: owoce, warzywa, nabiał, mięso i wędliny).

W gospodarstwie utrzymywane są zwierzęta ekologiczne jak: bydło mleczne, kozy, drób.
W śród upraw należy wymienić uprawy rolnicze i warzywa (na 25 hektarach). W gospodarstwie działa przetwórstwo mleka (własna mleczarnia), w ramach którego produkowane są sery, jogurty.

Na terenie gospodarstwa działa również sklep ekologiczny oraz jadłodajnia i kawiarnia (serwują posiłki na bazie własnych produktów). W roku 2020 gospodarstwo Brodowin   uruchomiło kuchnię przemysłową w pobliskim miasteczku Eberswalde, gdzie przygotowywane są gotowe potrawy ekologiczne dla gospodarstw domowych, restauracji oraz kantyn na terenie Berlina i okolic.

Bardzo imponującym miejscem odwiedzanym przez grupę rolników EKOŁAN, było gospodarstwo zielarskie Bioland KräuterGut, na obrzeżu miasta Norymbergii, na terenie tzw. ,, Knoblauchland”(Czosnkowa kraina – region Bawarii, znany od wieków z uprawy warzyw). Jedno z największych producentów ziół w regionie Bawarii, które w tym kierunku specjalizuje się od  roku 1994. Uprawa (w dużym stopniu zautomatyzowana) odbywa się w szklarniach na areale około 6 hektarów. Gospodarstwo zatrudnia 65 osób (osoby w ramach  Programu Aktywizacji Zawodowej oraz osoby niepełnosprawne). W asortymencie gospodarstwa można znaleźć 240 ekologicznych ziół wegańskich doniczkowych. Wśród ziół można znaleźć różne odmiany bazylii, estragon, miętę, melisę, lawendę, carry, pietruszkę, oregano, rozmaryn, i wiele innych gatunków, które wykorzystywane są  zarówno w kuchni, ale i w celach zdrowotnych. Nowoczesne hale w pełni zautomatyzowane pozwalają na produkcję tak szerokiego i różnorodnego asortymentu , jaki oferuje właśnie Bioland KräuterGut.

Ciekawym punktem programu było gospodarstwo agroturystyczne DREI LINDEN w miejscowości Ingensdorf, w Szwajcarii Frankońskiej, na obrzeżach Norymbergii (w hotelu gospodarstwa DREI LINDEN grupa rolników z EKOŁAN nocowała). Jest to gospodarstwo ekologiczne, gospodarujące na areale 9 hektarów. Na terenie gospodarstwa uprawiany jest sad owocowy (śliwy, grusze, jabłonie). Z owoców sadu produkowane są destylaty, które sprzedawane są na okolicznym rynku oraz w restauracji DREI LINDEN. Gospodarstwo prowadzi również hodowlę danieli. Gospodarstwo agroturystyczne DREI LINDEN dysponuje  bazą noclegową – 70 łóżek. W restauracji serwowane są potrawy regionalne. 

Ostatnim punktem wyjazdu był wizyta w gospodarstwie ekologicznym oraz młynie ,,FROHNHOFER MUHLE”, będących własnością rodziny Świtalskich. Gospodarstwo rolne (dzisiaj 80 hektarów ziemi, bydło, trzoda chlewna), nowy młyn (produkcja) oraz stary młyn (sklep ekologiczny) jest w posiadaniu tej rodziny od 1528 roku.  Od wieków rodzina  Switalskich  zajmuje się rolnictwem oraz młynarstwem. Pani Gertrud Switalski, nestorka rodu, jest pionierem rolnictwa ekologicznego w Bawarii, działa i propaguje rolnictwo ekologiczne od roku 1979.  W sklepie (stary młyn) z żywnością ekologiczną uczestnicy wyjazdu mieli okazję by zapoznać się z ofertą lokalnych produktów ekologicznych.       

Sprawozdanie  przygotowali: Agnieszka Dobosz-Idzik KPODR Minikowo i Tomasz Krause – tłumacz