Serdecznie zapraszamy na tradycyjną, coroczną Wigilię ze Stowarzyszeniem Ekołan. Odbędzie się ona 16 grudnia 2023 w godzinach 11-14 na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Czytaj więcejArchiwa roczne: 2023
Zebranie i szkolenie
Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia
Producentów Ekologicznych EKOŁAN uprzejmie zaprasza
na Zebranie i Szkolenie w dniu 8 listopad 2023r. (środa)
o godzinie 10.30 w Pokrzydowie
Dom Rolnika (po lewej stronie przed skrzyżowaniem).
Prządek Zebrania:
1.Otwarcie zebrania i wybór przewodniczącego Zebrania
2.Sprawozdanie Merytoryczne i Finansowe za część rok 2023
3. Dyskusja oraz;
– zapisy na XIX Pielgrzymkę do Częstochowy 25.11.2023 r
– Zapisy na Seminarium wyjazdowe na Targi BioFach 2024 Norymberga
– Eko Wigilia Muzeum Toruń 16.12.2023 r
4. Wolne wnioski i inne informacje
Około godz 12oo
Szkolenie na temat; „Uprawa i nawożenie w Gospodarstwie Ekologicznym” prof. Józef Tyburski
Informację na temat PROW na 2023r.- Agnieszką Dobosz-Idzik
Podczas Zebrania będzie możliwość zakupu;
– drzewek owocowych starych odmian i innych krzewów
– preparatów użyźniających glebę (efektywne mikroorganizmy dla gleby, zwierząt i do
domu)
– i inne propozycje
Składka członkowska wynosi; Członek zwyczajny – 100,00 zł Członek wspierający – 80,00 zł
Należy uiścić na konto Kujawsko–Pomorskie Stowarzyszenie EKOŁAN 87-312 Pokrzydowo 139,
BS Brodnica 17 9484 1150 2200 0028 5407 0001 Masz do uregulowania; ………..zł. składki
Na Zebraniu będzie kawa i herbata oraz mały poczęstunek.
Prosimy o liczne przybycie.
Zarząd:
Przewodniczący Mieczysław Babalski tel. 604519074 – email mietek@biobabalscy.pl
Wiceprzewodniczący Sławomir Findling tel.661101543 – slawomirfindling@gmail.com
Sekretarz: Maciej Mączyński tel. 600309056
Skarbnik: Sławomir Józefowicz tel.696816399 – email sławomir.jozefowicz@gmail.com
Członek Zarządu: Emil Świniarski tel.602133024 -email biuro@biofood.pl
Członek Zarządu: Stanisław Bieszczad tel. 503771913
Komisja Rewizyjna;
Przewodniczący Krystian Kujawski
członkowie Justyna Mączyńska i Kamil Jachymski
Z poważaniem Zarząd EKOŁAN
Stowarzyszenie EKOŁAN www.eko-lan.pl 87-312 Pokrzydowo 139
ZAPRASZAMY NAXXOGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ ROLNIKÓW EKOLOGICZNYCH
SZCZĘŚĆ BOŻE – ZAPRASZAMY NA
XX OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ ROLNIKÓW EKOLOGICZNYCH w dniu 25 LISTOPADA 2023 (ostatnia sobota listopada).
Inicjatorem spotkań na Jasnej Górze był śp. Zbigniew Przybylak.
Mszę Świętą o godzinie 12 30, a po niej spotkanie w kaplicy. św. Józefa na halach od godz. 13 30 do ok. 15 00.
Planowany program spotkania:
12 30 – Msza Święta w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej- o. Krzysztof Pisanko
Mszy Św. przewodniczyć będzie ks. Biskup Andrzej Przybylski, bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
13 30 – adoracja Najświętszego Sakramentu
13 45 – błogosławieństwo chlebów przez o. Krzysztofa Pisanko oraz dzielenie się nim
14 00 – świadectwa rolników i gości
14 20 – koronka do Miłosierdzia Bożego
14 50 – pożegnalny krąg z modlitwą Jezu ufam Tobie
15 00 – zakończenie spotkania
Osoba upoważniona do kontaktów bezpośrednich:
Stefania Kreczko, Częstochowa ul. Raciborska 9 tel. 515 314 813
Ojciec Krzysztof Pisanko przewodniczy Msze Świętą i błogosławieństwo chlebów oraz spotkanie z rolnikami w kaplicy św. Józefa na halach.
Organizator wyjazdu Mieczysław Babalski – tel. 604519074
Organizujemy wyjazd autokarowy Pokrzydowo koło Szkoły godz. 6,30 rano, Brodnica na parkingu przy Stacji paliw koło KLASZTORU godz. 6,45, Lipnica Stacja paliw godz. 7,20.
Koszt przejazdu przy 50 osobach około 100 zł. Zapisy na wyjazd na Zebraniu 08.11.2023r w Pokrzydowie lub zgłaszać do Babalskich tel. 604519074.
Pozdrawiam Mieczysław Babalski
Relacja z wyjazdu studyjnego pn. Przykłady dobrych praktyk w przetwórstwie i rolnictwie ekologicznym.
W dniach 5-8 września 2023r. 40 osobowa grupa rolników ekologicznych, członków Stowarzyszenia EKOŁAN, rolników konwencjonalnych zainteresowanych ekologicznymi metodami produkcji, przetwórców oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa ekologicznego województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do województwa małopolskiego. Dzięki realizacji operacji pn. „Przykłady dobrych praktyk w przetwórstwie i rolnictwie ekologicznym” mogliśmy poznać tamtejsze gospodarstwa ekologiczne i przetwórnie. Projekt realizowało Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN, przy współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Ważną kwestią wyjazdów studyjnych jest nawiązanie kontaktów, podejmowanie współpracy, poszukiwanie nowych kierunków produkcji żywności wysokiej jakości, propagowanie inicjatyw dotyczących zrzeszania się rolników ekologicznych oraz podejmowanie działań mających na celu zwiększenie bioróżnorodności. Rolnictwo ekologiczne stanowi pozytywny przykład działalności rolniczej dbającej o bioróżnorodność i ochronę środowiska. Takie działania dają szansę na zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych i jednocześnie są okazją do zainicjowania sieci współpracy partnerskiej wśród istniejących gospodarstw ekologicznych, zakładów przetwórczych i innych podmiotów działających na rzecz rolnictwa ekologicznego.
Wizyta studyjna
Dzień I
W pierwszym dniu wyjazdu studyjnego gościliśmy w dwóch gospodarstwach położonych w podkrakowskich Niezwojowicach. Były to gospodarstwo ekologiczne i zagroda edukacyjna Agnieszki Król oraz gospodarstwo ekologiczne Andrzeja Przybycienia.
Pierwszym odwiedzanym gospodarstwem było położone w sąsiedztwie 5-hektarowe gospodarstwo ekologiczne i zagroda edukacyjna „Pszczółki”. Prowadzi je pani Agnieszka Król wraz z rodzicami. W gospodarstwie prowadzony jest chów gęsi polskiej białej, indyków i kur. Dominuje uprawa warzyw i owoców, które są wykorzystywane i przetwarzane w gospodarstwie. W ramach zajęć w zagrodzie edukacyjnej uczestnicy poznają cykl życia pszczelej rodziny i proces powstawania miodu. Można tutaj odpocząć z dala od zgiełku miasta, spróbować potraw przygotowanych tylko z naturalnych produktów i przekonać się czym jest polska gościnność. W menu gospodyni wyjątkowe produkty tj. gęś biesiadna wsią zalana pieczona na kapuście z jabłkami i śliwkami węgierkami, gruszki bądź śliwki węgierki w zalewie domowej, chleb razowy: czy oczywiście pyszna szarlotka. W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) prowadzone jest przetwórstwo oraz sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa. To również miejsce, w którym priorytetem jest wychowanie w duchu patriotyzmu, poszanowaniu historii i umiłowania ziemi. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zagrody edukacyjnej. Na pięciu hektarach zainteresowania historyczne przeplatają się z miłością do zwierząt i gotowania oraz z zamiłowaniem do ogrodu, pszczół i zdrowego stylu życia.
Zdjęcia z gospodarstwa Agnieszki Król
Gospodarstwo pana Andrzeja Przybycienia, to obecnie jedyne towarowe gospodarstwo ekologiczne w powiecie proszowickim. Prowadzi je od 1990 roku, ale tak naprawdę początki ekologii w jego gospodarstwie sięgają lat 80-tych XX wieku, kiedy to nawiązał współpracę z prekursorami rolnictwa ekologicznego w Polsce. Ta współpraca zaowocowała utworzeniem w 1989 roku pierwszego w Polsce Stowarzyszenie Rolników Ekologicznych EKOLAND. Grunty orne stanowią 10 ha. W płodozmianie dominują uprawy warzyw, z których gospodarz uzyskuje bardzo dobre plony. Średnie plony odpowiednio na poziomie: ziemniaki około 30 t z ha, marchew jadalna około 40 t/ha, pietruszka 20t/ha, seler 25t/ha, cebula 30 t/ha, czosnek 80 000 główek z ha, kapusta 40t/ha, por 170 tysięcy sztuk z ha, dynia plon 40 t/ha, czarna rzepa- 25t/ha, ogórek 40 t/ha.
W poplonie rolnik uprawia koper, czarną rzodkiew, burak ćwikłowy. Produkcja zbóż stanowi około 2 ha. Na areale około 3 ha co roku wysiewana jest mieszanka strączkowo- zbożowa na poplon. Do siewu stosuje kwalifikowany, ekologiczny materiał siewny. Odchwaszczanie przeprowadzane jest mechanicznie oraz za pomocą pielnika z palnikiem gazowym. Gospodarstwo podlega corocznej kontroli i certyfikacji przez jednostkę certyfikującą, posiada również certyfikat bezpieczeństwa żywności HACCP, Global G.A.P. Freshmazovia, najważniejszy prywatny międzynarodowy system jakości i bezpieczeństwa żywności w produkcji pierwotnej, który jest niezbędny w nowoczesnym handlu. Wytworzone produkty są sprzedawane dla dużych sieci Makro, NATU BIO oraz przetwórni BIOFOOD. Warzywa są starannie konfekcjonowane i pakowane w specjalnie przeznaczonym dla tego celu pomieszczeniu, zapewniającym najwyższe standardy i normy bezpieczeństwa żywności, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Rolnik dostarcza towar do odbiorców własnym transportem. Pan Andrzej współpracuje z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, szkołą rolniczą w Piotrowicach Małych oraz MODR Karniowice. Bierze udział w konferencjach, sympozjach oraz targach dotyczących ekologicznych metod produkcji. Podczas spotkań zwraca uwagę na problemy rolników ekologicznych. Bolączką rolników ekologicznych w Małopolsce jest brak przetwórstwa, brakuje również producentów pasz ekologicznych. Wytwórnie, które dotychczas działały nie wytrzymały konkurencji. Brakuje również grup producenckich, które mogłyby konkurować z silnym obecnie rolnictwem ekologicznym np. niemieckim, włoskim, czy Izraela.
Zdjęcia z gospodarstwa Andrzeja Przybycienia
Dzień II
Część wyjazdu studyjnego spędziliśmy na Podhalu, w najwyżej położonej miejscowości w Polsce, w Zębie. Tutaj znajduje się gospodarstwo Pana Bolesława Bobaka. Jest to przykład gospodarstwa, w którym prowadzony jest chów bydła mlecznego oraz owiec. W ramach RHD produkowane są sery. Tradycje wytwarzania prawdziwych serów góralskich są w rodzinie Bobaków kultywowane od wielu pokoleń, dlatego tak wielu klientów docenia oryginalny smak serów białych, wędzonych, bryndzy, bundza czy coraz popularniejszego poza Podhalem korbacza, który kształtem przypomina makaronowe nitki, a historia jego wytwarzania ma ponad dwieście lat. Mieliśmy okazję posmakować przepyszne sery oraz zapoznać się z technologią produkcji serów, które powstają w przydomowej serowarni.
Gospodarstwo otrzymało certyfikat Produkt Lokalny z Małopolski przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że w gospodarstwie Państwa Bobaków stosuje się ekologiczne metody hodowli zwierząt oraz zlokalizowane jest ono na terenie Małopolski. Gospodarstwo należy do Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych „Natura”. Rodzina zajmuje się także eko-agroturystyką.
Sery góralskie dostępne są w sprzedaży bezpośredniej, zarówno w gospodarstwie, jak i na miejscowych targowiskach w Zakopanem i Krakowie na Targu Pietruszkowym oraz Targu Produktów Lokalnych.
Zdjęcia z gospodarstwa Bolesława Bobaka
plus to zdjęcie z serowarni poniżej
Dzień III
Przedostatni dzień pobytu w pięknych stronach województwa małopolskiego spędziliśmy poznając asortyment i specyfikę powstawania ekologicznych soków w tłoczni soków Maurera.
Z uwagi na formę tworzenia – są to produkty tłoczone bezpośrednio ze świeżych owoców, warzyw oraz ziół. Co istotne, wszystkie składniki, z których wykonywane są soki ekologiczne pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych, a więc wolnych do chemii, pestycydów i wszystkich innych, niekorzystnych dla ludzkiego zdrowia substancji. W każdym przypadku są to soki bez dodatku cukru, zawierające jedynie cukier naturalnie występujący w warzywach i owocach.
W bogatej ofercie znajdują się soki ekologiczne dostępne zarówno w kartonach, jak również i butelkach o różnych rozmiarach. Wśród składników, z których tłoczone są soki, znaleźć można m.in. truskawki, jabłka, gruszki, śliwki, maliny, czarną porzeczkę, marchew, buraczki, rabarbar, pokrzywę, kwiat czarnego bzu, miętę oraz wiele innych. Mieliśmy okazję delektować się smakiem tych wyjątkowych produktów.
Zdjęcia z Pijalni Soków u Maurera
Wyjazd studyjny rolników z naszego województwa pozwolił znaleźć odpowiedzi na pytania zadawane zarówno przez rolników, którzy dopiero rozważają przestawianie gospodarstw na ekologiczny system produkcji, rolników w okresie konwersji oraz rolników ekologicznych z wieloletnim doświadczeniem. Poznaliśmy ciekawe gospodarstwa i przetwórnie regionu Małopolski. Odwiedzone gospodarstwa pokazały, że przetwórstwo surowców z własnego gospodarstwa daje szansę na rozwój, co przekłada się na zadowalający efekt i stabilność finansową. Inicjatywa współpracy z innymi rolnikami ekologicznymi, ułatwia podejmowanie nowych przedsięwzięć i usprawnia funkcjonowanie gospodarstw. Zdobyta wiedza, poznane dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania będą inspiracją do dalszych działań, podejmowania nowych wyzwań i inicjatyw. W przyszłości przyczynią się do rozwoju gospodarstw ekologicznych i przetwórstwa w województwie kujawsko-pomorskim.
Karina Wroniecka KPODR Minikowo, Oddział w Przysieku
Rolnictwo ekologiczne – jego potencjał i znaczenie w obliczu zmieniających się trendów – konferencja
Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
serdecznie zaprasza na konferencję pn.
„Rolnictwo ekologiczne –
jego potencjał i znaczenie w obliczu zmieniających się trendów”
oraz
uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2023 która odbędzie się 17 września 2023r. w Minikowie, w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego
Program wydarzenia:
10.00 – 10.15 Rozpoczęcie konferencji – dyrektor KPODR
10.15 – 10.45 Rośliny ciepłolubne jako odpowiedź na zmiany klimatu – kukurydza i soja jako element płodozmianu w rolnictwie ekologicznym, Dr hab. inż. Józef Tyburski prof. UWM w Olsztynie, Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
10.45 – 11.15 Wartość odżywcza i zdrowotna żywności ekologicznej – zastosowanie w dietetyce i medycynie, Dr inż. Urszula Sołtysiak – AGRO + EKO + PLAN + Consulting, Rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej
11.15 – 11.45 Prezentacja laureatów konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2023 – film
11.45 – 12.00 Wręczenie nagród – dyrektor KPODR, Lidia Saganowska
12.00 – 12.15 Podsumowanie – Lidia Saganowska
12.15 – 13.00 Poczęstunek
Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o zgłaszanie udziału w konferencji do 11 września 2023, kontakt: Lidia Saganowska,
tel. 723 330 695,
Wyjazd studyjny – Małopolska
Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN organizuje wyjazd studyjny w ramach operacji pt.:
„Przykłady dobrych praktyk w przetwórstwie i rolnictwie ekologicznym”.
Termin 05-08 września 2023r.
Miejsce: województwo małopolskie
Operacja polega na organizacji wyjazdu studyjnego dla 40 osób, podczas którego przedstawione zostaną dobre praktyki w przetwórniach i gospodarstwach ekologicznych. Wyjazd studyjny zapewni uczestnikom wymianę i upowszechnianie wiedzy oraz doświadczeń dotyczących: wzmacniania świadomości ekologicznej, bioróżnorodności i rolnictwa ekologicznego oraz przyczyni się do kreowania postaw proekologicznych w społecznościach wiejskich.
Cel operacji „Przykłady dobrych praktyk w przetwórstwie i rolnictwie ekologicznym” jest zgodny zapisami dokumentów programowych (PROW 2014-2020) i obejmuje zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymianę i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju.
Głównym zamierzeniem operacji będzie dostarczenie i upowszechnienie wiedzy na temat tworzenia sieci współpracy partnerskiej, co pozwoli na podejmowanie przez rolników decyzji o formie zorganizowanej współpracy lokalnych producentów ekologicznych. Operacja umożliwi i ułatwi współpracę i wymianę doświadczeń między uczestnikami wyjazdu, a rolnikami wizytowanych gospodarstw i przetwórni. Realizacja operacji zwiększy udział zainteresowanych stron we wdrażaniu wspólnych inicjatyw lokalnych i innowacji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, z naciskiem na rozwój rolnictwa ekologicznego w naszym województwie. Realizacja działania ma potencjał by przyczynić się do rozwoju współpracy regionalnej i budowania partnerskich relacji ze społecznością lokalną. Wyjazd studyjny to poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w ekologicznej produkcji z dużym naciskiem na praktyki pro-środowiskowe, jak wzmacnianie ekosystemów poprzez ochronę gleby przed erozją i utratą jej żyzności, ochronę wód oraz powietrza.
W załączeniu:
Zmarła Wanda Maria Jachymska
Dzielimy się smutną informacją od Kazimierza Jachymskiego:
29.06 2023 r zmarła moja kochana żona Wanda Maria Jachymska urodzona 21.02.1957 r. Matka naszych 4 dzieci i babcia 2 wnuków i 1 wnuczki , jej ukochanych skarbów. Od 1977 r. związana z gospodarstwem rolnym, które prowadziła wraz mężem do 2005 r. sposobem konwencjonalnym a od 2005 r. przestawiono gospodarstwo na rolnictwo ekologiczne . Była wzorową matką i żoną. Pogrzeb odbędzie się w kościele Świętego Jakuba w Dziewierzewie 22. 06.2023r o 13.30. Pogrążeni w smutku mąż z rodziną.
II Grudziądzki Piknik Naukowy
Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego
w Grudziądzu serdecznie zapraszają Szanownych Rodziców na konferencję
pt.: ”Wpływ wypasu krów na jakość mleka i jego przetworów”, która odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2023 r. w godzinach: 13:00 – 15:00, w Zespole Szkół Rolniczych ul. Lipowa 33, 86-300 Grudziądz, organizowana w ramach II GRUDZIĄDZKIEGO PIKNIKU NAUKOWEGO
Prelegenci
Prof. Józef Tyburski UMW Olsztyn „Wykorzystanie potencjału użytków
zielonych jako źródło taniej i wysokiej jakości paszy”
Prof. Tomasz Sakowski JGBZ Jastrzębie „Wykorzystanie Zachowawczych
Ras Bydła w rolnictwie ekologicznym z działania wpisującego się w Zielony Ład”
Dr inż. Dominika Rozmus Katedra Biochemii UMW Olsztyn „Podniesienie
świadomości uczestników konferencji o znaczeniu jakości mleka i jego
przetworów”
Dr inż. Piotr Urtnowski hodowca, przetwórca, rolnik „Upowszechnienie
dobrych praktyk wśród hodowców, przetwórców i konsumentów o pozytywnym
znaczeniu żywienia krów w oparciu o zielonkę pastwiskową”